Úvod Poradna Jak vybrat sedací vak

Jak vybrat sedací vak

Sedací vaky si získaly v posledních letech velkou oblibu. Již několik let jsou na trhu velmi populární. Není divu, jsou to výborní společníci a hodí se do každé místnosti. Sedací pytle a vaky jsou komfortní a originální. Zamilujete si ho na první usazení. A stejně tak rychle si jej zamilují ostatní členové vaší rodiny. 

Sedací vaky můžete využít různě, ne jen k sezení

Sedací vak může sloužit k sezení i ležení, lenošení i zábavě. Může sloužit například jako trendy doplněk obývacího pokoje, kde vyplní prázdný roh, slouží časté také jako místo ke hraní v dětském pokoji, jako odpočinková zóna v pracovně a dokonce jako rychlá alternativa lůžka při nečekané návštěvě (rozměry některých vaků jsou až 189 x 140 cm). V mladých domácnostech sedací vaky stále častěji zastávají funkci "klasické" sedačky.

Sedací vaky BeanBag navíc využijete i venku při lenošení na čerstvém vzduchu. Vyrobené jsou z odolného a pevného nylonu, který je snadno omyvatelný

V první řadě vyberte materiál

Volba materiálu závisí především na využití sedacího vaku. 

  • sedací vak z plyše - jedná se o velmi hřejivý materiál, který vás krásně zahřeje v chladných dnech. Vhodný je do dětských pokojů. Nevýhodou tohoto materiálu je především jeho údržba. Plyš je jeden z nejnáročnějších na údržbu a velmi lehce se zašpiní. Dostupné jsou také designové plyšové sedací vaky, které slouží primárně jako dekorace. 
  • nylonové sedací vaky -  nylon je jeden z nejodolnějších materiálů. Je vhodný do interiéru i exteriéru. Nemusíte se tak bát vzít si nylonový sedací vak třeba na zahradu. Velkou výhodou tohoto materiálu je právě jeho odolnost a pevnost. 
  • sedací vaky z ekokůže - tento materiál je pro delší ležení většinou nepohodlný - v létě se na něm potíte, v zimě vás chladí. Kožené či koženkové sedací vaky se nabízí většinou v menších variantách. Jejich nevýhodou je velice snadné opotřebení materiálu. Pokud budete mít sedací vak, na kterém budete sedět denně, ošoupe se, koženka začne praskat a budete ho muset vyměnit. 

Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, jedním si můžete být jistí - vždycky budete mít na výběr ze široké palety barev.

A co výplň? Stále vede EPS

Hned po volbě svrchního materiálu je stejně důležité zvolit i pro vás vhodnou výplň vaku. Ta je základem sedacího vaku a podstatně ovlivňuje jeho vlastnosti. Existují i výplně na přírodní bázi, jako například pohankové slupky. Musíte ale počítat s tím, že má pohanka své přirozené aroma. Navíc se slupky po čase slehnou. 

Levnou variantou výplně sedacích vaků jsou polystyrenové kuličky, které však musíte častěji měnit. Velice rychle ztrácí totiž svůj objem a sedací vak vám za pár týdnů běžného užívání zplihne. V tomto případě se vám vyplatí si připlatit a pořídit si výplň z EPS kuliček. 

EPS kuličky mají dnes opravdu vysokou kvalitu, čímž je zajištěna tvarová stálost a dlouhá "životnost". Tyto kuličky jsou vyrobené z polystyrenového granulátu a seženete je dokonce v několika velikostech. 

Záleží i na tvaru sedacího pytle

Tvar sedacího pytle vybírejte podle jeho účelu. Chcete na něm ležet? Stačí vám klasický polštář. Chcete se do pytle i pohodlně usadit? Pak zvolte pytel s odepínacími popruhy, díky kterým bude z velkého polštáře pohodlné křeslo. Existují i dvojbarevné sedací vaky s popruhy, takže můžete mít každý den jiné křeslo. Stačí vám pouze menší křesílko? V tom případě zvolte sedací vak ve tvaru hrušky. Do dětského pokoje jsou potom optimální menší sedací vaky s pestrobarevnými obrázky.

© 2024, GoodJump – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Přeskočit na začátek stránky