Úvod Poradna Používané materiály

Používané materiály při výrobě trampolín

Skákání na trampolíně je radost. Všichni se u toho báječně pobaví a navíc se při něm dokonce i hubne. Ale abyste věděli, na čem vlastně skáčete, pojďte si s námi přečíst, z čeho všeho se taková trampolína vlastně vyrábí. Vy ji vidíte jako hotový produkt, my v tom vidíme spoustu vědy.

  • Odrazová plocha se vyrábí ze speciálního polypropylenového materiálu. Díky svému složení vyniká výbornou chemickou a mechanickou odolností. Je také opatřen speciálním nátěrem, takže dobře odolává slunečnímu UV záření. Čas od času odrazovou plochu také vyčistěte. Jestli nevíte jak, pomůže vám pár dobrých rad, jak udržovat trampolínu.
  • Ochranná síť se standardně vyrábí z uměle tkaného a voděodolného vlákna, které se nazývá Terylén. Jeho hlavní složkoku je všem dobře známý polyester. Vlákno je pružné a přitom dostatečně pevné, aby zabránilo dítěti v pádu z trampolíny. Síť je doplněná o zip a karabiny vyrobené z pevného plastu. 
  • Rám trampolíny musí být velice pevný, proto se vyrábí z pozinkované ocele. Všechny kovové díly trampolíny prochází ještě galvanizací, která na kovovém povrchu vytvoří speciální povlak. Takto ošetřené kovové díly jsou pak lépe odolné vůči povětrnostním vlivům i korozi. 
  • Pružiny se stejně jako rám trampolíny vyrábí z pozinkované ocele. Občas je dobré pružiny ve spojích s rámem promazat obyčejnou vazelínou. Budou pak lépe pružit a nehrozí jejich zreznutí a zatahnutí.

Další materiály používané při výrobě trampolíny

  • Krycí plachta pružin - nedílnou součástí  každé trampolíny je právě ochranný lem pružin. Bez ní by hlavně dětem hrozila ošklivá zranění. Tato plachta je polstrovaná. Vrchní modrá část (někdy i červená nebo zelená) je vyrobena z tenkého PVC. Aby měla požadované vlastnosti, přidává se k polyvinylchloridu také trochu polyethylenu. To už je veliká chemie, co říkáte. Polstrování obstarává většinou pěnovka / molitan. 
  • Plachta proti dešti se vyrábí z odolného polyethylenu. Tato součást trampolíny slouží především k ochraně před deštěm, slunečním zářením a také před dalším znečištěním. Díky ní prodloužíte trampolíně životnost o pěknou řádku měsíců, ne-li let. 

Během přepravy je trampolína chráněna obalem. Všechno je důkladně zabalené, aby nedošlo k jejímu poškození. Většinou se jedná o papír a plast. V rámci společenské odpovědnosti k naší planetě je dobré tento materiál roztřídit a vyhodit do příslušných kontejnerů. 

© 2024, GoodJump – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Přeskočit na začátek stránky